Budowa komputera

Płyta główna komputeraPodstawowym elementem komputera jest płyta główna (mainboard). Współczesna płyta jest bardzo skomplikowanym urządzeniem elektronicznym i zwykle zawiera wbudowane elementy, które kiedyś montowano osobno: kartę graficzną, kartę dźwiękową, kartę sieciową. Sama płyta główna będzie jednak bezużyteczna bez procesora, który można nazwać symbolicznie mózgiem urządzenia. To procesor wykonuje bardzo skomplikowane obliczenia, abyśmy my mogli cieszyć się programami.Najważniejsza część komputera

Oprócz procesora, który jest jedną z wymiennych części, ważna jest też pamięć operacyjna, ta – w której procesor trzyma dane podczas pracy komputera. Po wyłączeniu sprzętu dane te znikają.

Pamięć operacyjna

Składający się z tych trzech głównych komponentów komputer będzie już pracować, ale przecież musi być jeszcze system operacyjny, więc potrzebna jest pamięć masowa, która zostaje zapisana nawet po wyłączeniu komputera. Jest to dysk twardy.

Dysk magnetyczny potocznie zwany twardym

Dla wygody użytkownika zwykle komputer ma też czytnik dysków optycznych, czyli CD, DVD, a najnowsze nawet Blue-Ray. Na płytach bywa zapisana muzyka (audio CD) albo filmy (DVD, Blue-Ray), płyty mogą też zawierać dane. Są płyty, które nagrywać można samemu, bo czytnik dziś zwykle jest też nagrywarką.

Czytnik płyt

Komputer składający się z:
- płyty głównej
- procesora
- pamięci
- dysku twardego
- czytnika płyt
może już pracować.
Jednak przeciętny użytkownik z takiego komputera nie będzie miał wielkiego pożytku Brakuje jeszcze możliwości zobaczenia wyników pracy komputera, a także możliwości przekazywania komputerowi poleceń użytkownika. Oczywiście są komputery, które nie wymagają dodatkowych urządzeń, bo zostały zaprogramowane to pełnienia bardzo wyspecjalizowanych funkcji. Jednak w komputerach domowych i biurowych należących do klasy komputerów osobistych (personal computers), potrzebne są dodatkowe urządzenia wejścia i wyjścia.
Czego potrzebujemy?
- klawiatura
- mysz
Są to urządzenia wejściowe, za ich pomocą wprowadzamy polecenia, które komputer wykonuje.

Klawiatura i mysz

Efekt swojej pracy komputer pokazuje na monitorze. Pierwotnie monitory były czarno-białe, a czasami miały podświetlenie zielone lub bursztynowe. Potem pojawiły się pierwsze monitory kolorowe. Podobnie jak telewizory były one ciężkie i duże. Obecnie używa się monitorów ciekłokrystalicznych zwanych LCD. Są one płaskie i znacznie oszczędniejsze pod względem poboru energii. Powierzchnia obrazu dziś jest również większa niż kiedyś. Wynosi ona zwykle 19 cali lub więcej.

Nowoczesny monitor LCD
Mały netbook
Współczesne komputery dzielimy na kilka kategorii. Pierwsza to serwery, które przeznaczone są do pracy ciągłej. Muszą mieć odpowiednie zasilacze, dyski i pamięć, te najdroższe umożliwiają np. wymianę dysku podczas pracy. Użytkownicy korzystają z komputerów stacjonarnych. Te składają się z osobnej jednostki centralnej, monitora, klawiatury i myszy. Są także komputery przenośne. Są to laptopy (dawniej nazywane notebookami) oraz netbooki, czyli typowe mobilne komputery internetowe. Małymi komputerami są także tzw. smartfony. Komputery mobilne mają podobne funkcje jak stacjonarne, ale ich rozbudowa zwykle jest niemożliwa.

  • autor: W. Trąmpczyński
  • Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolenie podstawowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

    Dodaj komentarz