Drukarki

Pierwsze drukarki komputerowe przypominały nieco maszyny do pisania. Używały barwionej taśmy, która przesuwała się nakłuwana wraz z papierem przez głowicę igłową. Druk był dość słabej jakości, nadający się tylko do tekstu, drukarki były bardzo głośne i drogie. Dziś takich drukarek używa się jeszcze w niektórych firmach do drukowania faktur, na specjalnym papierze perforowanym, drukarka za jednym zamachem drukuje oryginał i kopię.
Współczesne drukarki do domu to przede wszystkim drukarki atramentowe. Ich zalety to niska cena i ładny kolorowy druk. Wada to dość duży koszt wydruku jednej strony, który może sięgać nawet jednej złotówki za kartkę. Drukarki te często połączone są ze skanerem i określa się je wówczas jako urządzenia wielofunkcyjne.
Urządzenie wielofunkcyjne
Chcąc kupić drukarkę do domu najczęściej wybieramy takie właśnie urządzenie. Przed zakupem warto sprawdzić, czy drukarka ma pojemniki z kolorowym tuszem osobne dla każdej barwy i czy są to same pojemniki, czy może połączone z głowicą drukującą. Lepiej, aby tusze były osobno, nie wszystkie zużywają się tak samo szybko. Lepiej kupić jeden brakujący, niż cały zestaw, gdy skończy się tylko jeden kolor. Pojemnik połączony z głowicą będzie zawsze droższy, niż sam tusz.
Jeśłi zamierzamy drukować głównie zdjęcia lub tylko zdjęcia, warto kupić specjalną drukarkę termosublimacyjną. Wydrukuje ona zdjęcia dużo lepsze niż „atramentówka”. Trzeba też pamiętać, że jakość zdjęcia zależy od papieru.
Najtaniej wychodzi drukowanie na laserowej drukarce monochromatycznej. Takie drukarki dziś są dość tanie i koszt wydruku jest bardzo niski. Drukarka nadaje się do tekstu, do wykresów i schematów, ale zdjęcia wyjdą nieciekawie, bo tylko w skali szarości.
Są kolorowe drukarki laserowe, ale są droższe. Dość spory jest koszt tonera, gdy przyjdzie wymienić choćby jeden kolor, to trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu nawet dwustu złotych. Sumarycznie jednak koszt wydruku na kolorowej „laserówce” będzie sporo tańszy niż na drukarce atramentowej. Jednak nie nadają się one zbytnio do wydruku zdjęć dobrej jakości.

  • autor: W.Trąmpczyński
  • Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje o sprzęcie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

    Dodaj komentarz