Jak obchodzić się z komputerem

Komputer to nowoczesny sprzęt i ma pewne wymagania. Przede wszystkim należy mu zapewnić odpowiedniej jakości energię elektryczną. Nie powinien być podłączony do złej jakości przewodów, które się przegrzewają lub powodują spięcia.
Gniazdo powinno być uziemione. Najlepiej zastosować też listwę zasilającą z wyłącznikiem, która pozwoli na całkowite odłączenie napięcia.

Listwa zasilająca z wyłącznikiem

Kiedy należy wyłączyć zasilanie komputera? Gdy mamy do czynienia z powtarzającymi się krótkimi zanikami lub wahaniami napięcia, wtedy lepiej komputer wyłączyć. Zwykle powodem problemów z napięciem są burze, deszcze, wiatry i śnieg. Należy poczekać, aż napięcie prądu się unormuje. W przypadku burzy w niedalekiej odległości bezwzględnie należy odłączyć zasilanie.
Komputer nie lubi dymu papierosów. Nie powinno się palić w pomieszczeniu, gdzie stoi komputer. Dym i substancje smoliste osadzają się na delikatnych złączach komputera i są powodem jego niestabilnej pracy.
Stanowisko komputerowe powinno zapewniać wygodną pracę, nie należy siadać na taboretach, pufach i fotelach. Krzesło komputerowe powinno zapewniać stabilne oparcie i być odpowiednio wysokie w stosunku do biurka i stojącego tam monitora. Schemat poniżej pokazuje prawidłową postawę.

Stanowisko komputerowe Gniazda urządzeń w komputerze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak podłączać monitor, głośniki, mysz i klawiaturę? Wszystkie gniazda w komputerze są oznaczone i są asymetryczne. Oznacza to, że wtyk monitora można podłączyć tylko w jeden sposób. Po jego odwróceniu nie będzie pasować. Nie należy używać siły, wszystkie wtyki i gniazda powinny do siebie dobrze pasować.

Pod tymi informacjami proszę zadawać inne pytania na temat sprzętu komputerowego.

 

  • autor: W. Trąmpczyński
  • Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje o sprzęcie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

    Dodaj komentarz