Niebezpieczeństwa internetu

Internet jest największą na świecie biblioteką, źródłem wiedzy i rozrywki, ale może być też niebezpieczny. Korzystając z internetu należy zachować ostrożność. Zagrożeń jest wiele, ale ostrożność i rozwaga mogą nas przed nimi uchronić.
Lista zagrożeń:
1. Wirusy
Wirusy mogą być przenoszone przez wymienne pamięci flash (pendrive) innych użytkowników, a czasami przesyłane w poczcie elektronicznej, niekiedy są nawet na niektórych stronach www. Na szczęście mamy w komputerze program antywirusowy. Jeśłi zobaczymy na ekranie alert programu, to nie wolno go lekceważyć. Zarażone pliki należy usunąć.
Alert programu antywirusowego
Jeśli otrzymamy pocztę elektroniczną od nieznanej nam osoby zawierającą jakiś plik, to nie wolno takiego załącznika otwierać. Czasami na Gadu Gadu można otrzymać wiadomość od nieznanej osoby, która nie jest na liście naszych kontaktów. Nie należy klikać na wysłane nam odnośniki. Zapewne będą w nich wirusy. Nie należy też wchodzić na podejrzane strony.
Ostrzeżenie przed stroną
2. Oszustwa
Najpopularniejszym sposobem oszukiwania jest tzw. phishing. Użytkownik dostaje mail z informacją że:
- jego konto bankowe straciło ważność;
- jego karta kredytowa wymaga potwierdzenia;
- wygasa konto na portalu społecznościowym;
albo coś podobnego.
W mailu znajduje się odnośnik, który należy kliknąć, by „zaradzić” problemowi. Ktoś, kto kliknie, znajdzie eis na podrobionej, nieoryginalnej stronie, która udaje inną.
Podrobiona strona Facebooka
Ktoś, kto da się nabrać, nie sprawdzi adresu strony, stracić może swoje konto na portalu, a co gorsza czasem pieniądze z banku.
Jeśli korzystamy z usług banku online, bezwzględnie musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Bank nigdy nie prosi nas o żadne nasze dane, ani o numer karty, ani o hasło w poczcie elektronicznej. Bank posiada te dane. Gdy logujemy się do banku, pamiętajmy, że musi się zgadzać adres strony internetowej.
Prawidłowo wyglądający adres strony bankowej
Po lewej stronie adresu będziemy widzieli ikonkę zamkniętej kłódki lub na zielono nazwę banku. Gdyby strona nie była włąściwa przeglądarka zwykle nas ostrzeże.
Ostrzeżenie przed niezaufanym połączeniem
3. Gry online
Gry online różnią się od gier zainstalowanych na naszym komputerze tym, że gramy z innymi ludźmi, którzy siedzą przy swoich komputerach. Nie tylko w innych miastach, ale w innych krajach, innych strefach czasowych. Nadmierne zaangażowanie się w gry może spowodować problemy z funkcjonowaniem w prawdziwym życiu. Chcąc uczestniczyć w rozgrywce w tym samym czasie z graczami z innych stref czasowych, gracz gotów jest wstawać w środku nocy, niedosypiać i trudno oderwać mu się od komputera.
Niektóre gry są płatne i może to spowodować efekt podobny do hazardu – utratę sporej wartości pieniędzy na wirtualne elementy potrzebne w grze. Warto zwracać na to uwagę, szczególnie w odniesieniu do dzieci, które mogą się uzależnić łatwiej niż dorośli.
4. Spam
Spam to niechciane przesyłki mailowe, najczęściej z reklamami. Nie należy na nie odpowiadać, ani klikać na odnośniki. Spamerzy wklejają zwykle linki zawierające mail ofiary i wiedzą, z których adresów klikano ich linki. Przez to na dany adres może wpływać więcej spamu.
Przykłady spamu
Spam często jest w języku angielskim i dotyczy szeroko rozumianego „przemysłu erotycznego”, czasem są to próby wyłudzenia pieniędzy od naiwnych i chciwych internautów – nazywa się to „przekrętem nigeryjskim”. Są to maile obiecujące wielką fortunę, ale wymagające „tymczasowych wpłat”, gdy oszust dostanie taką wpłatę, zwykle znika.

Należy też unikać umieszczania prywatnych zdjęć na portalach społecznościowych, zostają one na zawsze, nawet, gdy wydaje się nam, że je skasowaliśmy. Nie należy podawać swoich danych, adresu, bo może się zdarzyć, że trafimy na ludzi, którzy zechcą nas okraść lub nawet napaść korzystając z podanych informacji. W internecie możemy poznać wielu interesujących i ciekawych ludzi, ale nie ufajmy wszystkim od razu. Tak samo, ja w prawdziwym świecie nie każdemu od razu ufamy, te same zasady ostrożności przy poznawaniu nowych ludzi stosujmy w internecie.

  • autor: W. Trąmpczyński
  • Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolenie podstawowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

    Dodaj komentarz