Obraz i dźwięk

Do komputera można podłączyć za pomocą interfejsy USB, który jest dziś najczęściej używany, wiele rozmaitych urządzeń. Zdjęcia zrobione aparatem cyfrowym można wprowadzić do komputera i poddać je obróbce w programie graficznym. Zrobić redukcję tzw. czerwonych oczu, zmienić nasycenie kolorów, skadrować – możliwości zależą tylko od umiejętności i fantazji użytkownika.
Aparat cyfrowy
Współczesne telefony komórkowe również można podłączyć do komputera. Są one często wyposażone w aparat i kamerę. Zatem również możemy zgrać zdjęcia lub filmy. Możemy także zsynchronizować dane pomiędzy programem pocztowym w komputerze i w telefonie, przegrać tzw. książkę adresową lub wykorzystać telefon jako modem do łączenia się z internetem.
Telefon komórkowy
Tradycyjne papierowe zdjęcia i obrazy oraz dokumenty możemy przerabiać na postać cyfrową przy użyciu skanera. Obecnie jest on często składnikiem urządzenia wielofunkcyjnego zawierającego skaner i drukarkę, a czasami również faks.
Urządzenie wielofunkcyjne
Drukarka umożliwia nam wydrukowanie na papierze zawartości plików cyfrowych. Mogą to być zdjęcia, wykresy, rysunki i tekst. Drukarki dzielimy na laserowe (monochromatyczne i kolorowe), które są droższe, ale taniej drukują oraz atramentowe (głównie kolorowe), które są tańsze, ale koszt wydruku jest większy. Są jeszcze drukarki termosublimacyjne, które są przeznaczone głównie do drukowania zdjęć na specjalnym papierze.
Aby oglądać filmy i słuchać muzyki na komputerze, potrzebujemy zestawu głośników. Lepsze zestawy mają system dźwięku kinowego (5+1). Jednak nie wszystkie filmy maja taki dźwięk. Często też nie ma odpowiednich warunków akustycznych w mieszkaniu, dlatego znacznie bardziej popularne są zestawy dwóch głośników z głośnikiem basowym (2+1).
Zestaw głośników komputerowych
Komputer to także doskonałe narzędzie do kontaktu z innymi ludźmi, są programy, które pozwalają za darmo rozmawiać z innymi użytkownikami. Trzeba do tego mieć mikrofon i najlepiej słuchawki, aby unikać tzw. echa.
Słuchawki z mikrofonem
Najlepiej kupić słuchawki nauszne z mikrofonem, aby wygodnie używać ich do rozmów np. w programie Skype.

  • autor: W. Trąmpczyński
  • Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolenie podstawowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

    Dodaj komentarz